Najlepszą grochówkę z boczkiem i kiełbasą robię z notatnika babci. To tylko kilka prostych składników
Zupa grochowa z poniższego przepisu często gości na moim stole w sezonie jesienno-zimowym, bo świetnie rozgrzewa organizm i zaspokaja ochotę na wysokokaloryczne potrawy.
Co zrobić, żeby groch był lekkostrawny?
Groch nie musi wywoływać wzdęć i innych objawów związanych z zaburzeniami trawienia. Wystarczy postępować z nim jak z fasolą, którą przed gotowaniem trzeba przez kilkanaście godzin namaczać. Warto wiedzieć, że kilkukrotna wymiana wody w czasie moczenia strączków dodatkowo zmniejsza ryzyko występowania dolegliwości gastrycznych. Co więcej, moczenie grochu skraca czas gotowania zupy.
Namoczony groch trzeba odcedzić, przepłukać na sitku, zalać świeżą wodą i ugotować do miękkości. Osoby ze szczególnie wrażliwym przewodem pokarmowym mogą doprowadzić groch do wrzenia, odlać gorącą wodę i zalać groch świeżą wodą.
Jak zrobić zupę grochową z boczkiem i kiełbasą?
Zupa grochowa z boczkiem i kiełbasą to prawdziwa uczta dla podniebienia. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane, ale wymaga nieco uwagi, bo gęsta zupa grochowa lubi się przypalić. Do zupy możesz wykorzystać groch łuskany połówki i groch łuskany cały. Do zupy grochowej z boczkiem i kiełbasą dodaję bulion warzywny, ale możesz też zrobić ją na bulionie mięsno-warzywnym lub rosole z wczorajszego obiadu. Doskonale smakuje również zupa grochowa na wywarze z wędzonych kości lub wędzonych żeberek.
Przepis: Zupa grochowa z boczkiem i kiełbasą
To smaczne i pożywne danie idealne na obiad w chłodny dzień.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 855 w każdej porcji
Składniki
- 500 g suchego grochu
- 1 i 1/2 litra bulionu
- 200 g wędzonego boczku
- 200 g cienkiej kiełbasy
- 1 duża cebula
- 2 średnie marchewki
- 4 średnie ziemniaki
- 2 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- 1 łyżeczka majeranku
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Gotowanie grochuNamoczony wcześniej groch (opcjonalnie przepłukany zimną wodą groch suchy) zalej zimną wodą (woda powinna sięgać do poziomu grochu) i doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj liście laurowe i ziele angielskie, zmniejsz moc palnika i gotuj pod przykryciem, aż groch lekko zmięknie.
- Dodanie bulionuDo garnka z gotującym się grochem wlej bulion i dalej gotuj na małym ogniu, pod przykryciem.
- Przygotowanie reszty składnikówMarchew i ziemniaki obierz oraz umyj. Pokrój marchew w plasterki, a ziemniaki w kostkę. Cebulę i czosnek obierz oraz drobno posiekaj. Kiełbasę obierz ze skórki (opcjonalnie) i pokrój w plasterki. Boczek pozbaw skóry i chrząstek oraz pokrój w niewielką kostkę. Skórę z boczku możesz dodać do garnka z gotującym się grochem.
- SmażenieMocno rozgrzej dużą patelnię z grubym dnem. Dodaj boczek i smaż, aż tłuszcz się wytopi, a następnie dodaj kiełbasę. Smaż 4-5 minut, często mieszając, aż kiełbasa się przyrumieni. Podsmażony boczek z kiełbasą zdejmij z patelni za pomocą łyżki cedzakowej i przełóż do miski. Na tłuszczu po smażeniu boczku i kiełbasy podsmaż cebulę z czosnkiem. Gdy cebula się zeszkli, dodaj marchewkę oraz ziemniaki i smaż, często mieszając, aż ziemniaki lekko się przyrumienią.
- Dodanie warzyw do gotującego się grochuDo garnka z niemal miękkim grochem dodaj podsmażone warzywa. Gotuj do miękkości marchewki i ziemniaków – około 15 minut.
- Dodanie boczku i kiełbasy oraz przyprawianieGdy warzywa zmiękną, dodaj do garnka z zupą podsmażony boczek z kiełbasą. Gotuj jeszcze 10-15 minut. Gotową zupę grochową z boczkiem i kiełbasą dopraw roztartym w dłoniach majerankiem oraz solą i świeżo zmielonym pieprzem. Możesz również dodać do zupy inne zioła np. tymianek lub rozmaryn oraz mieszankę przypraw do potraw z grochu i fasoli.
Jak podawać zupę grochową z boczkiem i kiełbasą?
Zupę grochową z boczkiem i kiełbasą podawaj gorącą. Możesz serwować tę potrawę ze świeżym pieczywem lub grzankami. Danie to doskonale smakuje nie tylko tuż po przygotowaniu, ale także na drugi dzień, gdy wszystkie smaki się przegryzą. Schłodzona w lodówce zupa staje się bardzo gęsta, dlatego przed podgrzaniem polecam dodać do niej nieco wody lub bulionu.
Ziemniaki, marchewkę oraz cebulę i czosnek podsmażam na tłuszczu wytopionym z boczku i kiełbasy. Jeżeli używasz chudego boczku i kiełbasy lub tłuszcz po smażeniu jest przypalony, to podsmaż warzywa na 2 łyżkach oleju, klarowanego masła lub smalcu.